+420 800 145 555

Obkládání koupelny krok za krokem

1. příprava podkladu

Před samotným obkládáním musíme odstranit nečistoty, malty a ostatní nerovnosti. Důležité je vyrovnání stěn a následná penetrace. Hloubkový penetrační nátěr se doporučuje hlavně na savé podklady, tedy podklady s potřebou hlubšího zpevnění, zvláště před pokládkou keramických obkladů a dlažeb za použití cementových lepících tmelů, izolačních nátěrů a stěrek. Penetrace snižuje a sjednocuje savost podkladu a zvyšuje jeho soudržnost. Tím zajišťuje dostatečný čas pro lepení tmelů a jejich přídržnost k podkladovým konstrukcím.

2. rozměření
Podle skladby obkladů v kladečském plánu se zaměří výška pro založení obkladu a udělá se ryska ( přibližně v úrovni očí ). Pomocí hadicové vodováhy nebo laserového nivelačního přístroje se tato výška přenese na ostatní stěny a body se spojí v souvislou čáru, která slouží jako vodítko při obkládání. Stěny se rozměří tak, aby nám na některé straně nevznikaly velmi malé dořezy.


3. nanesení lepícího tmelu

Lepidlo nanášíme zubovou stěrkou, zpravidla se používá velikost zubu č.6 nebo č.8 v závislosti na velikosti obkladu a rovině podkladu. Nejprve se nanese hladkou stranou a potom se natáhne zubovou stranou


4. obkládání stěn

Obklady pokládáme od nakreslené rysky směrem nahoru a následně pak dolů, za stálé kontroly svislé roviny. Poslední řadu dolepíme až po položení dlažby. Pro lepší přilnutí a srovnání obkladů poklepeme každou obkládačku gumovou paličkou.


5.měření podkladu

Při pokládce jak klasických tak velkoformátových dlaždic je nejdůležitější naprosto rovný podklad. Rovinatost změříme buď klasickou vodováhou, většina stavebních firem už nabízí i hadicovou či laserovou vodováhu. Odchylka přípustná pro vaši podlahu je +/- 2 mm na 2 metry délky.Pokud je tato odchylka větší, ,je zapotřebí provést vyrovnání, a to nejlépe samonivelační stěrkovou hmotou. Rovněž se doporučuje zjistit zbytkovou vlhkost podkladu, která zvláště u podkladů na bázi sádry (anhydritu) hraje velkou roli (max. do 0,5%) a může negativně ovlivnit výsledek práce.


6. pokládka

Dlaždice se kladou od středu, aby se nestalo, že u jednoho kraje bude ořez menší než deset centimetrů, což by se při lepení zleva doprava či naopak mohlo stát,\“ konstatuje Radek Humr, kladeč a pokračuje: \“Tím, že začnete plánovat i lepit uprostřed stěny, lze se podobným situacím vyhnout“.


7. řešení obkládání atypických míst v koupelně

V případě, že potřebujeme udělat otvor, např. na elektroinstalační krabičku nebo na vodoinstalaci, existuje několik způsobů, jak toto provést. Nejdříve zaměříme a zakreslíme daný otvor. Následně použijeme vykružovací korunky nebo si otvor „nařízneme“ úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem a „oštípeme“ kleštěmi do požadovaného tvaru. Pokud nemáme úhlovou brusku můžeme otvor proklepat, a to pomocí malého kladívka a např. lešenářské roury. Tento způsob ale již vyžaduje určitou praxi.


8. spárování

Pokud lepidlo vytvrdne, což bývá zhruba po 24 hodinách, je třeba ještě vyplnit mezery mezi jednotlivými obklady a dlaždicemi spárovací hmotou. Na začátku je potřeba pečlivě vyškrábat z mezer zbytek lepidla, které vystoupilo kolem dlaždic při lepení. Zamezíte tak nevzhledným flekům, které vzniknou, pokud se tmavě šedé lepidlo dostane do přímého kontaktu se světlejší nebo barevnou spárovací hmotou. Spárovací hmotu nanášíme gumovou stěrkou, kterou zapravíme do spár šikmým natahováním. Necháme zaschnout tak, aby se nám spárovací hmota ve spáře nemazala a poté odstraníme její přebytky mokrým molitanovým hladítkem. Po zaschnutí dočistíme obklad suchým hadrem.

Spárovací hmota už dávno nemusí být jen šedá, na výběr máte zhruba 25 odstínů, které lze sladit s dlaždicemi. Rozhodně byste měli v koupelně používat hmoty s hydrofobními přísadami. Ty jsou vodoodpudivé, čímž se minimalizuje zanášení spár a zvyšuje se hygiena keramického povrchu.


9. silikonování

Ve všech rozích je zapotřebí provést silikonovou spáru kvůli možnému pnutí materiálu.
Nejprve vložíme do rohové spáry temovací provazec, pak pomocí aplikační pistole naneseme silikonový tmel, který postříkáme rozprašovačem, do kterého nalijeme vodu se saponátem a pomocí stěrky na silikon odstraníme přebytečný materiál


10. finální úpravy

Jedním z posledních kroků při stavbě či rekonstrukci koupelny je osazení zařizovacích předmětů. V praxi řečeno, navrtání děr pro její uchycení. To může být problematické, pokud jsme na obložení stěn použili dlaždice ze slinutého střepu. Zde je zapotřebí použít speciální, většinou vodou chlazené vrtáky. U obkladu s pórovinovým střepem je toto jednodušší. Označíme si místo, kde budeme vrtat, to si naťukneme nějakým důlčíkem (pro lepší udržení polohy vrtáku) a za pomoci diamantového vrtáku uděláme díru (bez příklepu).

Zdroj:

Obkládání koupelny krok za krokem. http://www.obklady.cz/krok-za-krokem/obkladacky/6-Obkladani-koupelny-krok-za-krokem/1. [online]. 10.10.2016 [cit. 2016-10-10]. Dostupné z: http://www.obklady.cz/krok-za-krokem/obkladacky/6-Obkladani-koupelny-krok-za-krokem/1