fbpx
800 145 555

Jak opticky upravit interiér pomocí odstínů?

Malou, stinnou místnost – můžeme opticky zvětšit studenými světlými odstíny (zejména světle modrou), bílý strop pak vyvolá dojem prostornosti a vzdušnosti.

Větší místnosti – můžeme opticky zmenšit a zútulnit stěnami v teplých, tmavších nebo různých barvách, s velkými vzory a kombinací různých materiálů a vzorů.

Dlouhou místnost – můžeme zdánlivě zkrátit vymalováním nejvíce vzdálené stěny do tmavšího odstínu nebo ji vymalujeme teplou barvou, která ji opticky přiblíží.

Krátkou místnost – opticky prodloužíme, pokud zadní stěnu vymalujeme světlou barvou nebo na ni umístíme zrcadlo.

Vysoký strop – působí nižší v teplé barvě a tento efekt se ještě zesílí, je-li strop vymalován tmavou teplou barvou.

Nízký strop – opticky zvýšíme použitím světlých barev – především studených, jejichž efekt bude ještě vyšší, pokud vymalujeme stěny a strop ve stejné světlé barvě nebo pokud v místnosti použijeme vodorovné linky.

1.    pravidlo – barevný kontrast
kontrast barev
modrá versus oranžová
fialová versus žlutá
černá versus žlutá
černá versus bílá
červená versus bílá
modrá versus bílá atd.

Optické působení odstínů
Pomocí barev můžeme docílit jedinečnou atmosféru a zdůraznit nebo potlačit skutečnou velikost místnosti.
Výběr teplých barev zdánlivě zmenšuje skutečnou velikost místnosti a přibližuje jednotlivé prvky v místnosti, zatímco studené barvy místnost zdánlivě zvětšují a prvky oddalují.

Rady pro výběr odstínů podle účelu použití v interiéru

Chodba nebo předsíň – této místnosti chronicky chybí světlo. Proto jsou tady vítané světlé barvy, jako jsou žlutá, žluto-bílá, béžová nebo bílá.

Obývací pokoj – bez problémů snese i intenzivnější odstíny červené nebo oranžové. Musíme však dávat pozor, aby tyto intenzivní barvy nepřevažovaly. Atmosféra místnosti by pak působila neklidně. Živé barvy krotíme klidnějšími, pastelovými odstíny.

Kuchyně – je místnost akce. Avšak pozor: v této místnosti vládne oheň (neboť se tam nachází sporák), jenž nesnese ještě další intenzivní červené odstíny (např. dlažby). Silnou energii ohně lze uklidnit žlutou barvou, aniž bychom ji nadměrně zničili. Tato barva je optimistická, zaměřená na tvůrčí schopnosti a duševní práci. Proto ji lze klidně použít  i v jídelně.

Koupelna – je místnost, kde převažuje mír a uvolněnost. Velmi vítané jsou uklidňující zelená a uvolňující modrá barva. Pastelově modrá, zelená nebo také žlutá dlažba, mýdla nebo ručníky silnějších barev vytvoří v bytě ráj míru.

Ložnice – místnost pro odpočinek. Proto by tady měli vládnout zelená a modrá barva. Trochu ohně může dokreslit použitím několika silných červených doplňků.