fbpx
+420 800 145 555

Jakou barvu vybrat? Psychologie barev.

Barvy můžeme posuzovat podle několika kritérií:

Světlo a jeho význam

Každá barva má jiný odstín ráno, v poledne, večer, má jiný odstín na hladkém povrchu, jiný na strukturním. Opět jiná barva bude na bílém podkladu, jiná na černém. Vše je dáno působením světla a vzájemným kontrastem ploch okolo.
Je obvykle velice těžké měnit architektonické rysy místnosti, nicméně promyšleným působením barev a světla jsme schopni zesvětlit doslova každý tmavý kout našeho obydlí. Kombinace barev plánované pro každou místnost posuzujeme vždy jak na přírodním, tak umělém osvětlení.

Psychologie a vnímání barev

Každá barva může být nositelem řady nonverbálních sdělení. Užívá se zde pojmu „psychologie barvy“.

Symbolika barvy

Podvědomě má každý barvy spojené s nějakou konkrétní věcí (např. má oblíbená hračka). Naopak příkladem shodného pocitu z barvy jsou příklady z přírody. Modrá barva je obecně spojovaná s mořem nebo oblohou a proto je často výrazem nekonečna. Přestože se individuální vnímání jednotlivých barev a jejich odstínů u jednotlivých lidí velmi odlišují, při empirických výzkumech preferencí barev docházejí vědci k výsledkům, které mají obecnou platnost.

Bílá

Je barva neurčitá, nejistá, spojená s představou nevinnosti a čistoty, osvobození, absolutní svobody, nových začátků. Bílá vzniká směsí všech tří přírodních barev: žluté, červené a modré. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu, a také nový začátek, zrození.
Bílý byt je světlý, vypadá prostorně, avšak množství bělosti sterilně a vyvolává představu nemocnice, proto doporučujeme zpestřit bílé stěny malbami nebo zarámovanými obrazy. Tato barva se hodí především do kuchyně či koupelny, protože právě k těmto místnostem se hodí symbol pořádku. Bílá barva zvětšuje a odlehčuje prostor, a proto se doporučuje především do menších místností, které opticky zvětší. V kombinaci s jemnými modrými odstíny působí velmi chladně.

Šedá

Netečná, smutná, spojená s představou chudoby a pokory, neutralitou, hranicí mezi prostory. Po psychologické stránce ji řadíme spíše do neutrálních barev. Působí klidně a vyváženě.
Nepoužívejte ji na velkých plochách bez barevného doplnění. Může tak navozovat pocity beznaděje. Na druhé straně šedá barva dokáže sladit i nesladitelné.

Černá

Barva smrti, koncový bod tmavosti představuje konečné rozhodnutí, agresivní vzdor, popření pestrého života, nicotu, absolutní odříkání, je výrazem pro bojovné „ne“. Černá také patří mezi barvy, o kterých každý má představu, co vyvolávají. Jde o směsku negativních pocitů.
Černá má nesporné pozitivum v tom, že opticky zužuje. Kombinujte ji s živými barvami. Zvýrazníte je tak. Samozřejmě černou nepoužívejte na velkých plochách. Místnosti ztratí svou vzdušnost a budou působit velmi těžkopádným a depresivním dojmem.

Žlutá

Povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně, ale může být spojována i s povrchností a přelétavostí Žlutá barva je barva slunce, světla a optimismu, jež oživuje, aktivuje a osvobozuje před strachem. Zachovává bdělost a povzbuzuje koncentraci, symbolizuje tvůrčí schopnost a moudrost. Má blahodárný vliv na nervový systém. Nejčastější odstíny žluté barvy jsou: matně žlutá (uklidňování, přemýšlení), živě žlutá (živost, odvážnost, uvolněnost), olivově žlutá (zahořklá nálada) a citrónově žlutá (bdělost, živost, čilost, zdokonalování).
Na zdech a jinde v bytě pozitivně ovlivňuje náladu. V různých odstínech využíváme tuto barvu při malování jakéhokoliv pokoje. Odstíny pískové, zlaté či medové jsou vhodné pro jednotlivé součásti interiéru. Hodí se pro pracovny, jídelny a dětské pokoje.

Oranžová

Je slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, bohatství, úrody, slavnostního vzrušeného očekávání, ale i s bezcílným hektickým rozčilením. Spojuje se s představou východu a západu slunce, chutnými plody jako jsou meruňky, mandarinky, pomeranče. Není tak agresivní a vášnivá jako červená, přesto je jako citový stimulant veselá a příjemná barva, jež pomáhá zvládat únavu. Povzbuzuje také chuť a měla by pomáhat při ranním vstávání. Urychluje trávení, zvyšuje chuť, může buď uklidňovat anebo znepokojovat.
Pokud je oranžová ve světlejších tónech, použijte ji v malých, temnějších místnostech. Nahradí tak přirozené světlo, které se sem dostává obtížněji. Měla by se hlavně využívat v místnostech orientovaných na sever. Použijete-li tuto barvu s příměsí červené, vyvoláte tak pocit napětí a vzrušení. V bytě se dobře vyjímá společně s chladnějšími barvami.

Meruňková

Obnovuje, oživuje a jemně stimuluje a může rozpustit a odstranit emocionální blokády. Tento barevný odstín, který je nejblíže barvě pokožky, udržuje v proudu životní energii a zjemňuje pleť.

Zelená

Zelená barva působí uklidňujícím dojmem. Je to barva jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Její symbolika ovlivňuje náladu člověka, uklidňuje a uvolňuje. Je znakem rovnováhy. Říká se jí také barva zdraví. Zelenými barvami se snaží léčit nervovou únavu a hysterii, protože má uklidňující účinek na nervový systém, je účinná při syndromu vyhoření, může ztišit migrény. Pro zelené světlo je typické, že rozšiřuje kapiláry, snižuje tlak, vyvolává vnitřní vylučování tělních tekutin. Má opačné účinky než červená.
Díky svému uklidňujícímu účinku je nejvhodnější na stěny koupelen a ložnic.

Modrá

Modrá je barva klidu a stability, tradice, vody, význam se přesouvá i do polohy věrnosti a oddanosti, je to barva ženská. Tato barva evokuje sladkou chuť. Modrá barva patří mezi základní barvy. Jejím protikladem je žlutá barva, směs obou je zelená, jež spojuje vlastnosti obou barev. V přírodě je přítomna na modrém nebi, jež se zrcadlí ve vodě. Modrá symbolizuje moudrost, inteligenci, nesmrtelnost, nekonečnost, hloubku, povýšenost, duchovní svět a mystiku. Psychologicky vypadá jasně, čerstvě, nezatíženě (barva atmosféry), průzračně, vzdušně, vzdáleně. Z hlediska fyziologických účinků modrá uklidňuje srdeční puls, snižuje rytmus dýchání, uklidňuje, povzbuzuje k duševní práci, introspekci, soustředění a usměrňuje dovnitř – říká se jí barva klidu a odpočinku.
Hodí se pro použití v kuchyních a pracovnách.

Červená

Vzrušující, energická, prudká až náruživá, silná, mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky, hluku. Zároveň je vznešená, je symbolem energické akce, změny, přetváření a pronikání vpřed, dobývání, energie a sebevědomí, výstrahy. Proto se také používá jako barva převratu nebo revoluce. Jedna z nejoblíbenějších barev. Zároveň je to barva slavnostní – ve staré Číně to byla barva svatebního obřadu. Způsobuje fyziologické změny – zvyšuje puls, krevní tlak, rychlost dýchání, vylučování adrenalinu a činnost jater. Červená většinu lidí stimuluje k aktivitě. Dokáže nás vytrhnout z nečinnosti. Někdy působí až agresivně. Povzbuzuje také chuť k jídlu. Překvapivě je to barva mužská.
Jak už bylo zmíněno, jde o barvu probouzející v lidech aktivitu, a proto se nedoporučuje použití v ložnicích, kde lidé odpočívají. Náchylnější typy lidí by to mohlo rušit v usínání. Dbejte na to, aby ji v místnosti nebylo přespříliš, unavuje. Použijte ji pouze na doplňky či části stěn. Výborně se hodí pro místnosti na párty.

Fialová

Je melancholická, osobitá, náročná, značí zastřené vzrušení, skryté tajemství vyvolávající znepokojení, zdrženlivou střízlivost, pokoru, skromnost Fialová barva je směs modré a červené barvy. Čím více přidáme jedné nebo druhé, tím získá fialová barva typičtější odstín spolu s úměrným podílem vlastností obou barev – modré – barvy klidu, vzdálenosti, duchovnosti… a červené – barvy pohybu, vášně, životní síly, horka, energie. Protože fialová barva v sobě spojuje vlastnosti extrémně různých základních barev (horko, chlad), působí tajemně.
Používejte ji spíše v menším množství a ve spojení s dominujícími předměty. Když už ji použijete, kombinujte ji především se žlutou. Ve světlém odstínu rozšiřuje prostor u intenzivního zužuje. Hodí se pro slavností místnosti, dívčí a dámské pokoje.

Růžová

Volnost a zároveň energie – něžná aktivita. Symbolizuje lásku, náklonnost a oddanost v srdeční úrovni, bez pudové smyslnosti. Je to barva něhy, jemnosti a oddanosti. Je to barva jemného způsobu života, zdrženlivé elegance, slavnostních nálad a sentimentálních citů. Zvyšuje chuť na sladké.

Hnědá

Hnědá je střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná, realistická, spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti. Těmito adjektivy nejlépe vyjádříme psychologické účinky na člověka. Hnědá barva má nekonečnou škálu odstínů. Jde o přirozenou barvu, kterou využíváme téměř ve všech místnostech. Přírodní tóny dřevěného nábytku dobře vynikají s bílou barvou a také s odstíny modré a zelené. Chcete-li si pořídit většinu nábytku hnědé barvy, doplňte vzezření pokoje o další předměty jiné barvy. Osamocená hnědá působí fádním dojmem. Lehké béžové jsou vhodné k nejširšímu užití v bytě. Vhodná barva pro starobylé interiéry.

Zlatá

Symbolizuje pocit zářícího štěstí. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot a zastupuje idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí.

 

Teplota barvybarevne-spektrum

teplé – červené, oranžové, žluté, hnědé

chladné – modré, zelené, šarlatové

neutrální – bílé, hnědé, béžové

V horní polovině kruhu je hlavní barvou žlutá. Další barvy obsahují její menší nebo větší podíl, od žlutozelené až k ohnivě červené. Při denním osvětlení jsou tyto barvy nápadnější a výraznější. Působí jasně a teple, proto je označujeme jako barvy teplé. V dolním polokruhu je ústřední barvou modrá. Ostatní barvy mají rovněž její různý podíl, přes modrozelenou až nafialovělou. Tyto barvy vytvářejí opačný dojem – jsou intenzivnější a výraznější právě při menší intenzitě osvětlení. A protože barvy modré a jejich odstíny vzbuzují pocit chladu, hovoříme o nich jako o barvách studených.

Prostorotvorné barvy

Jako barva naprosto nepodporující prostorotvornou modelaci je červená. Když ji budete kombinovat s více barvami, bude se chovat ze všech barev nejvíce „plošně“.