+420 800 145 555

Po – Pá: 8:00 – 15:00

Renovace nátěru dřevěné podlahy.

Přinášíme další praktické využití moderních – vodou ředitelných – materiálů z produkce COLORLAKu.

Nyní jsme se pustili i do obnovy starší, bíle natřené dřevěné podlahy. Na základě řady vlastních zkušeností jsme opět zvolili vodou ředitelné materiály. Volba barvy padla na bílý AKRYLCOL MAT V2045, který bude ve finální vrstvě ještě doplněn o velmi odolný lak PROFI PARKET V1509 v polomatném provedení.

Naše podlaha je ze smrkových podlahových desek (bez perodrážky) orientovaných souběžně s delší stranou pokoje, od okna ke vstupním dveřím. Tedy je zde velmi zřetelně vidět pravidelně se opakující vzorec kontrastních pruhů – bílá deska a černá spára.

Podlaha je poměrně dosti opotřebovaná, tedy bílá barva již zašedlá a místy i více utrpěla oděrem, ale hlavně je potřeba sjednotit všechny rušivé prvky i detaily podlahy. Konkrétně je nutné sjednotit vizuální stránku celé podlahy – vytmelení všech napojení desek se stěnou, obvodovými lištami, a prahem dveří ve směru kolmém na průběh desek. Na tmelení, prováděné ještě před vlastním nátěrem podlahy, je nutné použít vhodný tmel, který je trvale pružný a dostatečně odolný.

Dokonalé umytí (odmaštění) podlahy pod vodou ředitelné barvy je velmi důležité a nelze jej nikdy podcenit. Lze použít přímo speciální odmašťovače nebo použijeme vlastní – saponát na nádobí, trochu lihu do vody a malý kartáč.

Volba správného malířského (lakýrnického) nářadí je zárukou výborného výsledku, a nezřídka i výrazně ušetří náš čas. Volba padla na malý váleček (11 cm) s flokem a měkkým pěnovým jádrem s nízkou gramáží. Pro nátěry drobných, členitých a nedostupných ploch (např. obvodových lišt) byl použit štětec akryl, určený pro vodou ředitelné barvy.

 

Váleček vytvoří optimální a rovnoměrnou vrstvu nátěru a má pro nás dvě využití. První – při nátěru spár

jej používáme jako stěrku. Namočený váleček položíte v kolmém směru na spáru a barvu pak roztahujete jako houbou, která se neotáčí okolo své osy. AKRYLCOL MAT ochotně zatéká do spár a natírá vám desky i tam, kde se jinak ani nedostanete. Tuto techniku doporučujeme, podle situace, použít v prvním a možná i druhém nátěru. Dosáhne se tím potřebného zanesení barvy.

Po nátěru spár, měníme pohyb válečku na rotační ve směru průběhu desek. Rovnoměrně válečkem roztíráte barvu, která na podlaze vytváří pěknou, jakoby velmi jemnou strukturu plyše. Nám se osvědčila taktika postupovat vždy v bloku po 3-4 deskách v celé jejich délce, od jednoho konce pokoje do druhého (ke dveřím). Napojování tahů tím pádem jde systémem mokrý do mokrého, podélné napojování mokré do suchého vznikne ve spáře, která nás vede.

Matný nátěr podlahy vám hned ukáže, co zasychá a co ještě ne. Jako výrazné řemeslné plus je i to, že máte kontrolu, kde už je natřeno a kde ještě není, a to i při umělém osvětlení. Zasychání AKRYLCOLu MAT je v temperovaném pokoji rychlé, a je nutné si tedy dávat pozor na kvalitu napojování všech tahů. Praktická rada – nářadí se dá po celou dobu uchovávat v dobře uzavřených plastových sáčcích bez praní. Celkem jsme AKRYLCOL MAT natírali ve třech vrstvách, a s výsledkem jsme byli spokojeni.

 

Pro finální nášlapnou vrstvu jsme zvolili polomatnou verzi laku PROFI PARKET V1509. Jde o kvalitní vodouředitelný polyuretanový podlahový lak s celkovou vysokou odolností, stálostí a optimální aplikací.

Pro lakování jsme použili opět malý váleček s flokem – a doporučujeme jako nejlepší techniku aplikace. Po dvou nátěrech, nyní již jen ve směru desek, jsme dosáhli souvislý, houževnatý a velmi rovnoměrný ochranný film.

Celkový výsledek nás mile překvapil, a kombinace matného AKRYLCOLu a polomatného PROFI PARKETu je skvostná. Jde doslova o optickou hru, kdy paprsky světla projdou vrstvou laku a od bílého nátěru se odrazí opět ven. Podlaha se tím prosvětluje a máte pocit, že září. To je také důvod, že polomatný lak najednou získá lesklejší charakter.

Jsme přesvědčeni, že i nezkušený laik dokáže s těmito dvěma materiály dosáhnout kvalitní podlahu, jen je potřeba dodržet všechna doporučení.

Lehce pochozí je podlaha po 24 hodinách, ale těžkou zátěž nábytkem radíme až po uplynutí min. 7 dnů. Vodouředitelné nátěry každým dnem zrání získávají na své odolnosti a houževnatosti, čekání se tedy určitě vyplatí.