+420 800 145 555

Jak správně aplikovat nástřik barvy sprejem

1. Přečtěte si návod
Návod na plechovce spreje bývá užitečný. Udělejte si chvilku na jeho přečtení. Dozvíte se tam, jak daleko držet sprej od barveného předmětu. Jak dlouho protřepávat plechovku před začátkem práce. Správnou teplotu při aplikaci barvy, jak dlouho barva zasychá a další užitečné informace.

2. Barvu aplikujte plynule, nepřerušovaně
Sprej není fotoaparát, takže trysku nestiskávejte přerušovaně. Chcete-li získat rovnoměrnou vrstvu barvy, stříkejte barvu plynule horizontálně nebo vertikálně na barvený předmět. Například, nanášíte-li barvu z leva doprava, je dobré tento směr zachovat na celém předmětu.

3. Použijte velký hadr na otírání
Neztrácejte čas obkládánim barveného předmětu novinami, ty může tlak barvy odfouknout. Místo toho použijte velký igelit nebo látkový hadr, jako podložku i jako zástěnu. Abyste mohli barvu nanášet nepřerušovaně.

4. Barvený předmět položte na vyšší místo
Nepokládejte barvený předmět na zem, ale dejte jej na nějaké vyšší místo. Třeba na truhlářské kozy, pracovní stůl nebo jej zavěste na drátěný hák. Když barvený předmět budete mít na zemi, tak za prvé budete shrbený. A za druhé, nebudete moci barvený předmět plynule obejít, což se projeví na kvalitě nátěru.

5. Sprej nedržte přímo rukou
Než držení plechovky spreje přímo rukou, je vhodnější použít pistoli na sprej. S ní můžete nanášet barvu rovnoměrněji a komfortněji. Také se barva lépe směruje.

6. Malými předměty otáčejte
Když je to možné, umístěte barvený předmět na kus kartonu nebo desky či jej zavěste na hák. Potom bude možné barveným předmětem plynule otáčet a barva se nanese rovnoměrněji. Navíc nehrozí, že byste v barvě zvěčnili otisky svých prstů.

7. Vyzkoušejte nástřik spreje
Než začnete nanášet barvu na finální předmět, vyzkoušejte nejprve sprej na kusu nějakého dřeva, kovu či papíru. Zjistíte tím, jak se barva nanáší i jak vypadá a bude snažší nanést celistvou vrtstvu barvy na barvený předmět.

8. Vrstvení mokré barvy
Jednou z technik, které mohou pomoci k lepší kvalitě nátěru, je vrstvení mokré barvy. Nejprve na celý předmět nastříkáme jednu vrstvu barvy, jako takový podklad. Nenecháme ji ale úplně zachnout. Ještě před zaschnutím naneseme finální vrstvu. Obě vrstvy se totiž spojí a vytvoří celistvý a pěkně vypadající povrch.
Pozor: Toto nejde provádět se všemi druhy barev, některé potřebují, aby první vrstva barvy byla suchá. Proto je lépe si nejdříve tento postup vyzkoušet s barvou, kterou máme k dispozici na nějakém zkušebním vzorku.

9. Hladký povrch
Vrstva barvy je hladká a odráží světlo, které zvýrazňuje nedostatky na povrchu předmětu. Různé škrábance apod. Proto je dobré nejprve před začátkem barvení povrch opískovat. Tím se zahladí drobné „kosmetické“ vady a nátěr bude mít krásně hladký povrch.

10. Dbejte na bezpečnost
Vždy používejte vhodný respirátor. Pouhá protiprachová maska je nedostatečná. Pracujte v dobře větrané místnosti nebo venku.

 

10 tipů pro lepší nástřik barvy sprejem. http://www.bastler.cz/10-tipu-pro-lepsi-nastrik-barvy-sprejem/. [online]. 18.10.2014 [cit. 2016-10-11]. Dostupné z:http://www.bastler.cz/10-tipu-pro-lepsi-nastrik-barvy-sprejem/